Category Archives: Genel

Okul Öncesi Çocuğunuzun Göz Muayenesini Yaptırmayı Unutmayın

Yeni öğretim yılı başladı. Tüm veliler çocuklarının kitap kırtasiye ihtiyaçlarını tamamladı. Peki çocuğumuzun tüm okul başarısını etkileyecek olan göz muayenesini yaptırdık mı ? Türkiye’de 2013 yılında yapılan okul öncesi göz muayenesi taramasında çocukların %22 sinde myopi, %10 unda hipermetropi ve %11 inde astigmat saptanmıştır. Bu çocuklardan %20 sinin gözlük takması zorunlu iken gözlük takan çocuk… Read More »

Bebeklerde Görme Tarama Programı

Tarama programlarının amacı kendini sağlıklı zanneden veya kabul eden kişilerde fark edilmeyen bir hastalık ya da kusur için, hızlı uygulanabilen test, muayene veya diğer işlemlerle muhtemel tanının konması, hastalık veya hastalık öncesi durumların saptanmasıdır. Ülkemizde bebeklik dönemi itibariyle uygulanan tarama programlarına ( Fenilketonüri ,Konjenital Hipotiroidi, Biotinidaz Eksikliği, Kistik Fibrozis, İşitme Testi, Gelişimsel Kalça Displazisi )… Read More »

Bebeklerde Göz Sulanması

Gözyaşı, gözün üst dış kısmındaki ana bez ile konjunktiva ve kapaklardaki yardımcı bezlerden salgılanır. Göz yüzeyimizin nemli tutulmasını sağlar, gözümüzü besler ve net görmemizi sağlar. Temel göz yaşımız doğumdan itibaren mevcutken ana bezden göz yaşı salgısı 1 ay sonra başlar. Göz yaşının fazlası göz kapakları kenarındaki küçük deliklerden toplanıp ince kanalcıklarla burun boşluğuna akıtılır. Bu… Read More »

Çocuk Göz Sağlığı

Göz hastalıklarının çok büyük çoğunluğu erken tanı ile tedavi edilebilmektedir. Çocuklarımızın göz sağlığı, dünyaya gözlerini açtıklarından itibaren bütün hayatları boyunca başarıları ve mutlulukları açısından son derece önemlidir. Erken tanısı konmayan göz hastalıkları ilerde ameliyatla bile düzeltilemeyecek sorunlara yol açabilir. Çocuklarda zamanında tespit edilmeyen göz bozuklukları, göz kayması (şaşılık), göz tembelliği, yaşlılık hastalığı olarak bilinen fakat… Read More »

Endoskopik DSR – Kapalı Gözyaşı Kanalı Cerrahisi

Gözümüzü nemli tutan, onu besleyen, temizleyen göz yaşımız sürekli üretim halindedir. Fazla gelen göz yaşı ise , bir lavabo  gideri misali  gözyaşı kesesi ve gözyaşı kanalları ile burun içine aktarılır. Eğer bu kanallarda bir tıkanıklık meydana gelirse göz yaşı dışarı taşar ve epifora dediğimiz sürekli  göz yaşarması meydana gelir. Elimizde mendil sürekli göz kapaklarımıza bastırarak… Read More »