Göz Çevresindeki Kırışıklıklar

By | 02/11/2014

Yaşlanma etkilerini durdurmak değil ama yavaşlatmak mümkün.

Göz çevresini korumak için
Göz çevresi cildi, yüzdeki kırışıklıların ilk başladığı bölgedir. Bunun nedeni, göz çevresindeki cildin ince olması, altında yağ dokusu olmaması ve  gözlerin sürekli kısılması, sinirli veya stresli iken yüz ve alın mimiği kullanmak göz çevresindeki kırışıklıkların oluşumunu hızlandırmaktadır.

Cildi yaşlandıran serbest radikallerdir. Serbest radikaller, cilt dokusunda bulunan kollajen, elastin lifleri ve polisakkaridleri parçalarlar. Serbest radikalleri ortaya çıkaran faktörler ise şunlardır:

▪ Güneş: Ciltte görülen yaşlanma belirtilerinin %80’i ultraviyoleye bağlıdır. Bunun anlamı, güneşin; cildi vücudun normal yaşlanma sürecinden daha fazla yaşlandırdığıdır.
▪ Kalıtımın ve hormonların rolü: Menopozdan sonraki ilk 5 yılda, cilt destekleyici kollajen tabakasının %30’unu kaybeder.
▪ Çevre kirliliği: Özellikle sanayi bölgelerindeki yerleşimlerde, havayı kirleten maddeler, cildi yaşlandırır.
▪ Klimalar: Cildi kurutur.
▪ Uyku: Az uyumak, cilt parlaklığını azaltır, göz çevresinde şişlikler ve morluğa yol açar. Az uyumak ciltte erken (prematür) kırışıklıklara yol açar.
▪ Stres: Gerginlik ve öfke, ciltte yağ salgısını artırır.
▪ Alkol: Fazla alkol tüketimi, cildi kurutur, vücudun A-B-C-vitaminlerini, magnezyum ve çinkosunu çalar.
▪ Sürekli antidepresan kullanımını.
▪ Sigara: Cilt yüzeyine kan akımını azaltır. Cilde mat ve grimsi bir renk verir. Sigara içenlerde cilt erken (prematür) yaşlanır.
▪ Cilt kanserine karşı dikkatli olun. Göz kapaklarındaki deri çok ince olduğundan, cilt kanseri bu bölgede çok hızlı yayılır. Bu nedenle en iyi koruyucunuz yine güneş kremi ve güneş gözlükleri olacaktır. Göz kapağınızda farklı bir cilt lezyonu görürseniz, göz hekiminize danışın.

Sonuç olarak, tüm bu faktörlerden kaçınmalıyız. Yaş takıntısı olanların gerçek yaşının ortaya çıkmasına yol açan göz çevresi ve boyun kırışıklıkları ile mücadele konusunda çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kırışıklıkların önüne geçmek için kozmetik firmalarının her gün yeni ürünler piyasaya sürdürmektedir. Bunların içeriğinde peptit, DMAE, hyalüronik asit, yeşil çay özü, alfa lipoikasit gibi maddeler göz çevresinin kırışıkları ile mücadelede faydalı olabilmektedir.

Cildi ve özellikle erken yaşlanan göz çevresi cildini korumak için şu kurallara uymalıyız:
▪ Göz çevresi için güvenilir markaların temizleme ve bakım ürünlerini kullanın. Kremler cildin üst tabakası olan epidermisi korur ve besler.
▪ Hızlı emilen, su bazlı, hassas (alerjik) ciltler için geliştirilmiş mineral bazlı ürünleri tercih edin. Kolay emilen ürünler cilt yüzeyinde kalıntı bırakmaz ve de gözünüzün içine kaçmaz. Böylece gözleriniz kaşınmaz ve yanma hissi duymazsınız.
▪ Cildin yaşlanma belirtilerini azaltan haplardan kullanın. Bu haplar cildin alt tabakası olan dermisi korur ve besler.
▪ Sağlıklı beslenin. Taze meyve, sebze tüketin. Şeker, yağ ve katkı maddeli besin tüketiminizi sınırlayın.
▪ Bol su içerek cilde yeterli nemi sağlayın.
▪ Kafein ve alkol tüketimini sınırlayın.
▪ Sadece yaz aylarında değil kışında güneşten korunun. Ultraviyole blokajı içeren bakım ve makyaj ürünleri kullanın. Göz çevresini de örten geniş güneş gözlükleri kullanın.
▪ Yeterli uyuyun.
▪ Aşırı televizyon ve bilgisayara bakmaktan kaçının.
▪ En az haftada bir kez göz etraflarına bakım yapıp, dinlendirici maskeler uygulayın.
▪ Gözlerinizi kısmanıza sebep olan ve göz kusurunuz varsa doktorunuzun verdiği gözlük veya lensi kullanın.
▪ Konuşurken çok fazla mimikli konuşmayın. Konuşma esnasında mimiklerinizi görmek için ayna karşısında geçip test edin. Nasıl mimikler yaptığınıza görerek ona göre çözüm bulunmalıdır.
▪ Göz çevresi derisinin, ince ve hassas olması nedeniyle, ovalamak ince çizgilerin oluşumuna ve derinleşmesine sebep olabilir. Bu bölgede kullandığınız ürünleri hep yüzük parmağınızla, ufak dokunuşlarla, tamponlama hareketleriyle uygulayan. Çekme, çekiştirme hareketleri uygulamaktan kaçının.

Gözleri korumak için
Göz çevresindeki ciltte olduğu gibi, gözde de en önemli yaşlandırıcı etken güneşin ultraviyole ışınlarıdır. Güneş, gözümüzün hemen hemen tüm tabakalarına zarar verir. Ultraviyolenin oluşturduğu başlıca göz hastalıkları arasında; gözde et gelişimi (pterjiyum), katarakt ve yaşa bağlı sarı nokta hastalığı (gözün net görme sağlayan noktasının bozulması) yer almaktadır.
Göz yüzeyini yaşlandıran önemli bir etken ise kuruluktur. Kuruluk, göz yaşının az salgılanmasından kaynaklanabileceği gibi, mevcut göz yaşının fazla buharlaşmasından da kaynaklanmaktadır. Buharlaşmayı artıran faktörler arasında bilgisayarlar, kontakt lens kullanımı, klimalar ve lazer yazıcılarla fotokopi makinalarının ortama saldığı kimyasal maddeler yer almaktadır. Kronik kuruluğun gözde yaratacağı tahriş, göz akında kalıcı dejenerasyona (pinguekula) yol açmaktadır.
Gözlerimizi genç tutmak için şu tedbirleri almalıyız:

• Ultraviyole filtreli güneş gözlüğü kullanın.
• Ofis ortamınızı düzenleyerek, göz kuruluğunu azaltıcı tedbirler alın. Lazer yazıcıları ve fotokopi makinalarını ayrı odada tutun, ortamı nemlendirin, bilgisayara çok bakıyorsanız suni göz yaşı damlası kullanın.
• Elli yaşından sonra, göz için üretilmiş vitaminleri kullanın. Bu vitaminlerin kullanımı yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olanlarda hastalığın ileri evreye geçmesini önlemektedir.
• En önemlisi, yılda 1 kez göz muayenesi olmak pek çok göz probleminin erken teşhisine imkan sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir