Endoskopik DSR – Kapalı Gözyaşı Kanalı Cerrahisi

By | 15/06/2017

Gözümüzü nemli tutan, onu besleyen, temizleyen göz yaşımız sürekli üretim halindedir. Fazla gelen göz yaşı ise , bir lavabo  gideri misali  gözyaşı kesesi ve gözyaşı kanalları ile burun içine aktarılır. Eğer bu kanallarda bir tıkanıklık meydana gelirse göz yaşı dışarı taşar ve epifora dediğimiz sürekli  göz yaşarması meydana gelir. Elimizde mendil sürekli göz kapaklarımıza bastırarak göz yaşımızı silmeye başlarız ve bu seferde göz kapaklarımız  gevşer ve dışarı dönerek istenmeyen görüntülere yol açar.

Gözyaşı kanal sistemi gözümüz ile burun boşluğu arasındaki bir boru hattıdır. Görevini tamamlayan gözyaşı bu sistem vasıtasıyla gözü terkeder ve burnumuza gelir. Ağladığımız zaman burnumuzun sulanmasının nedeni de burnumuza gelen aşırı gözyaşıdır. Herhangi bir nedenle bu sistemde tıkanıklık meydana gelmesi gözümüzün sulanmasına neden olur.

Kanal tıkanıklığında  mikropların üreyeceği bir ortam oluşur ve  kalıcı enfeksiyonlar kendini göstermeye başlar. Bazen enfeksiyon apse haline gelebilir. Buna bağlı olarak çok ağrılı şişlik ortaya çıkabilir.

Göz yaşı kanalı tıkanıklıklarının tedavisi cerrahidir. Bu cerrahi dışardan (eksternal) veya içerden, kapalı (endoskopik) olarak yapılr.  Eksternal yöntem yaklaşık olarak yüz yıldır uygulanan klasik bir operasyondur.  Ancak teknolojideki hızlı gelişmenin tıbba kazandırdığı endoskoplar internal yöntemi bir seçenek olarak ortaya koymuştur. “Endoskopik endonazal dakriosistorinostomi” adı verilen yöntemde 4 mm çapında teleskoplarla burun içine girilir ve gözyaşı kesesinin burun boşluğuna yakın komşuluk gösterdiği bir alanda burun mukozası ve kemik duvar kaldırılır. Gözyaşı kesesine yapılan bir kesi ile gözyaşının burun boşluğuna boşalabilmesi için yeni bir yol açılır. Bu yeni yolun açık kalabilmesi için gözyaşı kanallarına silikon tüpler yerleştirilir ve bu tüpler yaklaşık 4 – 6 ay boyunca burada tutulurlar.

Endoskopik cerrahinin avantajları şunlardır:

  • Cilt kesisi yapılmaz dolayısıyla yara  izi olmaz. Kimse ameliyat olduğunuzu anlamaz.
  • Gözyaşı kesesine sınırlı bir müdahalede bulunulduğu için kesenin pompa fonksiyonu bozulmaz.
  • Kapalı ameliyat olduğundan hastalar aynı gün taburcu olup evlerinde dinlenirler.
  • İyileşme ve işe dönme süresi daha kısadır.
  • Gözyaşı kanalı tıkanılığının yanında başka burun içi patalojiler varsa KBB uzmanı ile beraber bunlarda aynı seansda düzeltilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir