Bebeklerde Göz Sulanması

By | 10/07/2017

Gözyaşı, gözün üst dış kısmındaki ana bez ile konjunktiva ve kapaklardaki yardımcı bezlerden salgılanır. Göz yüzeyimizin nemli tutulmasını sağlar, gözümüzü besler ve net görmemizi sağlar.
Temel göz yaşımız doğumdan itibaren mevcutken ana bezden göz yaşı salgısı 1 ay sonra başlar.

Göz yaşının fazlası göz kapakları kenarındaki küçük deliklerden toplanıp ince kanalcıklarla burun boşluğuna akıtılır. Bu kanallar doğumla birlikte açılırken bazen kanalın ucundaki zar açılmaz.
Bu kanalcıklarda darlık yada tıkanıklık olduğunda göz yaşımız buruna atılamadığından dışarı taşar ve gözlerimiz sulanmaya başlar.

Göz yaşı kanalının tıkanılığın temel bulguları göz sulanması ve çapaklanmadır. Atılamayan göz yaşı burun kenarında birikerek mükropların çoğalmasına ve göz kenarında çapaklanmaya yol açar. Bebek uyurken çapaklanmaya bağlı kirpikleri yapışmaya başlar. Gözyaşı kanalı tıkanıklığına bağlı olarak, bebeklerin gözaltı kısmının şiştiği, kızardığı ve ateşinin yüksekliği de görülebilen vakalardır. Yapılacak tek ve öncelikli şey hiç vakit kaybetmeden bir göz doktoruna gidilmesidir.

Bebeklerde göz yaşı kanalı tıkanıklığı ile en sık karışan ve çok ciddi bir hastalık olan göz tansiyonunun mutlaka göz hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Her göz sulanması basit bir iltihap yada kanal tıkanıklığı olmayabilir.

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı belirlenen bebeklere öncelikle çapaklanması için damla tedavisi başlanır ve göz yaşı kanalına masaj önerilir. Masaj günde 3-5 kez 5 dakika sürecek şekilde yapılmalıdır. Masajın nasıl yapılacağını göz uzmanı aileye tarif etmelidir. Çok nadiren masaja rağmen sık tekrarlayan ciddi kese enfeksiyonları gelişmediği sürece bebeğimiz 1 yaşına gelinceye kadar masaja devam edilir. Eğer hala sulanma şikayeti devam ediyorsa Probing dediğimiz 3-5 dakikalık bir işlem uygulanır. Bazen aileler bu durumdan çok tedirgin olup müdahaleden sakınırlar fakat bu ilerde daha büyük sorunlara yol açar. Bu işlemde bebeğe hafif anestetik gaz koklatılıp göz yaşı kanalına sondalama yapılır. İşlem bilinen genel anesteziden farklı ve çok kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir