Okul Öncesi Çocuğunuzun Göz Muayenesini Yaptırmayı Unutmayın

By | 17/09/2017

Yeni öğretim yılı başladı. Tüm veliler çocuklarının kitap kırtasiye ihtiyaçlarını tamamladı. Peki çocuğumuzun tüm okul başarısını etkileyecek olan göz muayenesini yaptırdık mı ?

Türkiye’de 2013 yılında yapılan okul öncesi göz muayenesi taramasında çocukların %22 sinde myopi, %10 unda hipermetropi ve %11 inde astigmat saptanmıştır. Bu çocuklardan %20 sinin gözlük takması zorunlu iken gözlük takan çocuk sayısı sadece % 6 saptanmıştır. Evet güzel ülkemizde maalesef durum bu şekilde.

Başarısızlığın nedeni iyi görememek olabilir.
Aileler bazen çocuklarının okuldaki başarı seviyelerinin düşük olmasının nedenini, öğrenme yeteneklerinin düşük olmasına bağlamaktadır. Oysa sorun, bir göz rahatsızlığından kaynaklanıyor olabilir. İyi göremediği için derslerinden geri kalabilir. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, çocuk okulda tahtayı iyi görememekte ve 2 göz numaraları arasında fark varsa bu durum baş ve göz ağrısına neden olabilmektedir. Bunun sonucunda da çocuğun derse olan ilgisi ve konsantrasyonu azalır.

Göz sağlığı, okul başarısını doğrudan etkiler. Çocuklarının gözlerinde bir rahatsızlık olup olmadığı konusunda aileler çok dikkatli davranmalıdırlar. Bu konuda öğretmenlere de büyük görev düşmektedir. Eğer okula başladıktan sonra çocuğunuz okula gitmek, ders çalışmak ya da ödevlerini yapmak istemezse onları tembellikle suçlamadan önce mutlaka gözlerini muayene ettirmelisiniz. Aksi takdirde ilerledikçe tedavisi mümkün olmayan ya da kalıcı hasarlara yol açabilen rahatsızlıklar oluşabilir.

Eğer çocuk tam görmüyorsa aile bunu bazen fark edemez. Özellikle yakın görmeyle ilgili uğraşıları artmaya başladığı okul çağında okuma isteksizliği, çalışma isteksizliği, çabuk yorgunluk, hemen uykusunun gelmesi gibi, çok sık söyledikleri baş ağrısı gibi şikayetleri olabilir. Görme kusurlarından kaynaklı bu tür çalışma isteksizlikleri, okula karşı bir tepki, ödev yapma yönünde bir isteksizlik, ilkokula başladıkları andan itibaren tembelliğe meyil edebilir. Bu nedenle her çocuğun okula gitmeden mutlaka göz muayenesinden geçmesi gerekir.

Gözünün bozuk olduğunu nasıl anlarsınız?

Göz kayması, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak.
Bir gözü kapayarak bakmak, gözlerini kısarak bakmak.
Çok yakından okumak, okuduğu satırı atlamak.
Aktivitelerde düşük performans, baş ağrısı, dalgınlık.
Başı bir yana eğerek bakmak.
Gözlerde titreme.
Çok yakından okuma, TV’yi yakından izleme.
Satır kaçırma, parmakla takip etme, sakarlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir