Göz Damlası Orucu Bozmaz

By | 06/07/2014

Malum her sene olduğu gibi bu senede Ramazan ayının gelmesiyle  göz damlası orucu bozarmı ?  Damlamızı iftar ve sahurda damlatsak yetermi hocam soruları gelmeye başladı. Cevabı hemen verip açıklamasını sonra yapalım.

Göze katı veya sıvı ilaç koymak, ıslak lens takmak, Hanefi mezhebinde Orucu BOZMAZ !!!

Fıkıh kitaplarındaki hüküm şöyledir.

  • Hanefi’de göze damlatılan veya diş çukuruna konan ilacın tadı boğazda hissedilse bile orucu bozmaz. Kulağa damlatılan ilaç, burna konan sıvı ilaç orucu bozar.
  • Şafii’de ise, göze damlatılan ilacın tadı boğazda hissedilse bile bozmaz. Fakat kulağa konan her şey orucu bozar. Burna konan sıvı ilaç da bozar.
  • Hanefi’de ve Şafii’de, sağlam deriye sürülen ilaç, emilip içeriye nüfuz etse de oruç bozulmuş olmaz. Mesela kalb hastalığında, göğüs üzerine nitroderm ihtiva eden bir ilaç [TTN] konur. Bu deriden içeriye emilir. Sağlam deriden içeri girdiği için Hanefi’de de, Şafii’de de orucu bozmaz.

 

Diyanet işleri başkanlığıda daha önceki Ramazan aylarında göz damlalarının oruca engel olmayacağını açıklamıştır.  Özellikle Göz tansiyonu başta olmak üzere sürekli  göz damlası kullanan  hastalarımız ramazan ayında damlalarına devam etmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir